Wystawa fotograficzna Marzeny Hmielewicz

NARESZCIE! Tak można jednym słowem skomentować to wydarzenie.

O Marzenie Hmielewicz można śmiało powiedzieć, że jest ambasadorką piękna Puszczy Kampinoskiej. Mieszka na jej obrzeżu więc kolekcja puszczańskich zdjęć rosła od lat nie tylko ilościowo, ale pojawiało się coraz więcej niezwykłych ujęć. Ten okrzyk „NARESZCIE!” to z radości, że zdjęcia te zobaczy nareszcie szeroka publiczność.

Teraz te zdjęcia można oglądać w Centrum Edukacji KPN w Izabelinie do 8 kwietnia. Miejsce znakomite, ponieważ poza zdjęciami można zobaczyć tam wystawę  „Przyroda i historia Puszczy Kampinoskiej”. Jeżeli często wybieracie się na spacery po puszczy to gorąco polecam odwiedzenie CE KPN i zobaczenie wystawy zdjęć Marzeny!

Na zachętę kilka kadrów ale oczywiście pamiętajcie by: Zobaczyć to własne oczy!

I jeszcze oddaję głos autorce:

„Trzeba tworzyć piękne obrazy, bo piękno jest kwintesencją życia” – Edward Dwurnik

Odkrywanie przynosi niezmiennie wielką radość. Poszukiwanie nowego, nieznanego. Przesuwanie granic poznania. Eksploracja. Ta fizyczna – odkrywanie nowych lądów, nowych miejsc; ta naukowa – dochodzenie do nowych idei i zjawisk. Nowych ludzi. Nowych ścieżek.
Tym tropem idę od początku – eksplorując świat fotografii. Teraz szukam dla swoich zdjęć nowych funkcji i terytoriów. Odchodzę od pośpiechu, jaki towarzyszy fotografii prasowej i zatapiam się w świat załamany w kropli wody, odbity w tafli lodu, zafalowany na powierzchni stawu czy zauważony w harmonii lasu. To co łączy te wszystkie zdjęcia, to nieskończona dbałość o szczegół, o światło, o moment. Niekiedy awansują one fotografię do rangi malarstwa. Łączy je również dbałość o prawdę. Zdjęcia prezentowane na tej wystawie, nie podlegają żadnej komputerowej manipulacji. Są obrobione i wymuskane, ale zawsze pozostają odbiciem rzeczywistości.

Choć fotografuję w wielu miejscach na świecie, zdjęcia prezentowane na wystawie „Ta Puszcza mnie nie wypuszcza” pochodzą tylko z wędrówek po mojej najbliższej okolicy – z Puszczy Kampinoskiej. Mieszkam u jej wrót od ponad 10 lat. Na tych fotografiach pokazuję to, co mnie tu zachwyciło, rozbawiło czy zaskoczyło. Czasami to świat pełen barw i kształtów mieszczący się w nieistniejącej już kałuży, czasem baraszkujące wiosną żaby moczarowe czy całkiem poważni naukowcy ganiający całkiem niepozorne biedronki.

* * *

Marzena Hmielewicz
Urodziła się w czasach fotografii czarno-białej ale nie dagerotypowej 🙂 Pochodzi z Wrocławia. Fotografuje zawodowo i z zamiłowania, głównie reportaż. Studiowała fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Przez wiele lat była fotoreporterką Gazety Wyborczej, Dużego Formatu, Wysokich Obcasów. Obecnie jej fotografie publikowane są w największych, dobrze znanych polskich magazynach – National Geographic, Newsweek, Polityka, Kontynenty, Twój Styl. Jest autorką wystaw indywidualnych i zbiorowych („Oderwać się od ziemi”, „Steuben, krwawa tajemnica Bałtyku”, „Uratowane z Potopu”, „Terytoria”) oraz laureatką polskich i międzynarodowych konkursów fotograficznych (Euro Press Photo Awards – Sztokholm 1995, Konkurs Polskiej Fotografii Prasowej – Warszawa 1995, Humanity Photo Awards – Chiny 2015). Wraz z Marcinem Jamkowskim tworzy kolektyw fotograficzny Adventure Pictures www.adventurepictures.eu

I na koniec życzenia:

  • dla autorki: jeszcze więcej pięknych ujęć
  • dla nas: obyśmy się szybko doczekali albumu… 🙂

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


(c) TravelPhoto.pl

Share