W Wielkanoc się zaczęło…

…a może raczej zaczęła się nasza z Anią przygoda z fotografią tak na poważnie. Dotychczas to były podróże i relacje z nich czyli opowieści i pokazy slajdów. Coś tam z egzotyki trafiało do prasy, ale tak naprawdę (dla mnie przynajmniej) liczą się autorskie albumy.  Nie ulotne wystawy, konkursy ale duże projekty i szeleszczący stronami konkret na koniec w ręku.

Kiedy jechaliśmy do Górki Klasztornej (pierwsze objawienie maryjne na ziemiach polskich – 1079 r.) miał to być kolejny element opowieści o Polsce, o mało znanym Misterium Męki Pańskiej. Z każdym kilometrem z ok. 100 jakie nam pozostały by dojechać na miejsce mieliśmy coraz większe wątpliwości. Pogoda się załamywała, pruszył śnieg to znów kropiło i pogoda raczej odstraszała niż zachęcała do wyjmowania aparatu.

Czasy były jeszcze takie, że fotografowało się na slajdach i mieliśmy w kieszeni po kilka rolek. Dla młodszych czytelników informacja: slajd to era przed cyfrą to jak dziś karta ale jednokrotnego użytku o pojemności 36 zdjęć i cenie 1 zł za zdjęcie. 😉 Acha! I czułość 100 do 200 ISO!

Kiedy dojechaliśmy pogoda się zlitowała. Fotografowaliśmy oszczędnie przygotowania i później część Misterium odgrywaną w scenografii przy klasztorze. Tu już zaczęło być dobrze z pogodą ponieważ nie było słońca i kontrastów natomiast robiło się to jaśniej to ciemniej i to dokładnie zgodnie ze scenariuszem Misterium. Kiedy jeszcze podczas sądu na włosach Chrystusa zaczęły osiadać wielkie płatki śniegu to już było to naprawdę Teatrum Sacrum!

Górka Klasztorna - Misterium Męki Pańskiej
Górka Klasztorna – Misterium Męki Pańskiej – TravelPhoto.pl

Podczas Drogi Krzyżowej było prawie ciemno i gdy była scena Upadku to mimo braku światła szata Chrystusa jaśniała niezwykle na ziemi. No i wreszcie to co wyróżnia Górkę Klasztorną jako misterium – scena Ukrzyżowania. Pagórek z krzyżami, w tle pola i łąki i burzowo-śniegowe chmury… Pogoda znowu zagrała swoją rolę. Kiedy Chrystus zawisł na Krzyżu słońce oświetliło dokładnie ten pagórek. Jak reflektor o średnicy ok. 500 metrów… Po kilku minutach nadeszły śniegowe chmury i wszystko zostało zalane nierealnym białym światłem, które zacierało kolory. Pozostała tylko znakomicie widoczna czerwień plam krwi na twarzy Chrystusa znoszonego na marach.

Górka Klasztorna - Misterium Męki Pańskiej 2
Górka Klasztorna – Misterium Męki Pańskiej – TravelPhoto.pl

Kiedy przejrzeliśmy slajdy po wywołaniu (informacja dla młodych – nie było wyświetlaczy na aparatach 😉 – slajdy oddawało się do laboratorium  i już po 3 dniach można było ocenić co się zrobiło) wiedzieliśmy, że materiał jest znakomity. Porozumieliśmy się z Misjonarzami z Górki i kiedy okazało się, że nie ma jeszcze żadnego albumu o tym miejscu i Misterium zapadła decyzja o druku.

Przygotowanie albumu też było w stylu vintage jakby to dziś można napisać. Prewki, hiresy, PDFy były nagrywane na płyty CD i wysyłane pocztą z wydrukami (priorytetu nawet nie było!). Tekst napisał Andrzej Kościukiewisz MSF, a na angielski przełożyły Jana Zawieja i Miriam Joseph Mikol – Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu.

Ze świątecznymi życzeniami

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

Share