TUNEZJA, Muzeum Bardo – historia jednego zdjęcia

Po zamachu terrorystycznym na turystów zwiedzających Muzeum Bardo w Tunisie wybrałem właśnie to zdjęcie jako symbol, że nie należy dać się zastraszyć terrorowi. Krew niewinnych ludzi na rzymskich mozaikach, w tym krew Polaków, ma za zadanie nas przestraszyć, zabrać nam chęć do podziwiania miejsc gdzie są najcenniejsze obiekty światowego dziedzictwa. Takie mamy podłe czasy, ale nie znaczy, że mamy się poddawać.

Muzum Bardo jest niezwykłym miejscem. Zachowane tu mozaiki zdumiewają. Ich szczegółowość i lekkość formy mimo ograniczenia do dużych „pikseli” z których budowane są obrazy jest niezwykła.

Tunezja, Muzeum Bardo (Tunis)
Tunezja, Muzeum Bardo (Tunis)

Fotografowaliśmy to muzeum tak „zwyczajnie”, najciekawsze mozaiki jak do katalogu, sala po sali. Jakieś szersze plany, ale brakowało trochę plastyki wnętrza. Ponieważ muzeum jest w zabytkowym budynku, dawnym pałacu bejów, jest sala główna, która jest znakomita architektonicznie. Marzyło mi się by pokazać ją całą. Miałem aparat FullFrame i fisheye ale jedno zdjęcie to zdecydowanie za mało i za banalnie. Postanowiłem zrobić fisheyem panoramę, której sklejenie powierzę programowi PanoramaFactory oczywiście pracującym w trybie manualnym czyli program wstępnie skleja zdjęcia, a ja koryguję punkty kluczowe do momentu, gdy zdjęcia są maksymalnie dopasowane. Zdjęć weszło 12 (!) i z każdego został wybrany wąski pasek. Oczywiście zdjęcie jest przerysowane, wygląda trochę jakby otwierał się album ale nie chciałem na siłę dokonywać korekt. Duszki zostawiłem ponieważ akurat dodają trochę zdjęciu dynamiki, wyglądają jak ludzie poruszający się podczas długiego naświetlania.

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

Share