Travel Photographer of the Year

Ogłoszono wyniki konkursu Travel Photographer of the Year 2013. Główne wyróżnienie otrzymał Timothy Allen z Anglii. Patrząc na prace pewnie zasłużenie chociaż wiele zdjęć wygląda na kreowane co trochę mi się kłoci z fotografią podróżniczą, która powinna być wg. mnie czystą reporterką. Oczywiście wiele daje też bardzo intensywna obróbka zdjęć. No ale tak czy inaczej zdjęcia te są bardzo interesujące i zostały przedstawione w całościowych tematycznych portfolio więc nie są to pojedyńcze, przypadkowe zdjęcia ale przykład długiej i ciężkiej pracy.

 

ta_tfy1

Fot.: Timothy Allen – www.tpoty.com 

Wyniki konkursu znajdziecie na: http://www.tpoty.com/winners natomiast co ja jeszcze ciekawego wypatrzyłem i co polecam uwadze to np. zdjęcie zwyciężczyni w kategorii fotografa do 14 roku życia, którą jest Patria Prasasya z Indonezji. Fotografowała mrówki, ma lat… 10 (dziesięć!), a swoimi zdjęciami odpowiedziała na temat „Crowded Planet”, czyli „Zatłoczona Planeta”.

mrowki_tfy3

 

Fot.: Patria Prasasya  – www.tpoty.com 

I jeszcze raz mrówki – znakomite ujęcie jakby dwie mrówki były bokserami na ringu, a żuczek  je rozdzielał po klinczu!

 

mrowki_tfy2

Fot.:  Satpal Singh  – www.tpoty.com 

Nie zazdroszczę jurorom konkursu bo poza ilością prac wybranie tego jednego… A właśnie sporo ciekawych zdjęć jest czy to zgłaszanych jako pojedyncze, czy też wyławiane z zestawów ilustrujących jakiś temat. Warto też popatrzeć na zdjęcia tych, którzy nie wygrali, ale zostali zauważeni.

tfy4

 Fot.:  Sahil Lodha  – www.tpoty.com 

Cieszy również bardzo dużo zdjęć czarno-białych. Po zachwycie coraz lepiej oddawanym kolorem czas chyba na powrót do źródeł. Świadczą o tym i prace główne zwycięzcy ale również wielu innych, którzy zrezygnowali (i dobrze) z koloru na rzecz czystości formy. I nie jest to jakieś akademickie i sztuczne ale właśnie brak koloru nie rozprasza i pozwala skupić się przy oglądaniu na kadrze, świetle i scenie. Niżej kilka przykłądów…

tfy8_Jino_Lee

 Fot.:  Jino Lee  – www.tpoty.com 

tfy5_Felicia_Simion

 Fot.:  Felicia Simon  – www.tpoty.com 

tfy6_Nicolas_Lotsos

 Fot.: Nicolas Lotsos   – www.tpoty.com 

tfy7_Roberto_Nistri

 Fot.:  Roberto Nistri  – www.tpoty.com  

Polecam oczywiście przejrzenie pełnej galerii 150 zdjęć na: http://www.tpoty.com/winners/2013

 

Krzysztof Kobus

Share