Strobing w roku 2016 czyli Yongnuo YN-560 IV + YN-560 TX!

Zestaw do strobingu na rok 2016

Wstęp

Świat się zmienia i zmienia się pojęcie o czymś co można nazwać geografią pomysłowości,  wynalazczości czy też kreatywności w konstruowaniu akcesoriów fotograficznych. Kiedyś Chiny jawiły się jako miejsce powstawania marnych kopii m.in. lamp błyskowych znanych marek.  Dziś to te znane marki powinny wstydzić się często swoich produktów, a w Chinach i „okolicy” działa  z wielkim powodzeniem i na światową już skalę przynajmniej kilka firm oferujących znakomite, innowacyjne produkty. Jedną z takich firm jest YONGNUO produkująca m.in. lampy błyskowe i sterowanie radiowe do nich.

Kiedy zmieniłem system z Canona na Sony obawiałem się, że zmienić będę musiał wszystko, ale o dziwo sterowanie radiowe YONGNUO YN-622C (wersja Canon) działało znakomicie, a przecież nie wyobrażałem sobie braku systemu radiowo uruchamianych lamp błyskowych. Fakt, że trzeba było się nachodzić by manualnie ustawiać lampy, ale mi wystarczyła najwyżej jedna poprawka w naświetlaniu. Zresztą używałem z systemem 622C (Canon) lamp m.in. Nikona SB-24, które zawsze uważałem za jedne z najlepszych jakie ktoś na świecie wyprodukował, a one nie poddawały się ustawieniom jakimkolwiek poza manualnymi – chyba lubiły mój dotyk!

No ale nowe wyzwania i szybkość działania na planie zmuszały do szukania nowych rozwiązań. Kiedy masz fotografować most i masz lampy po drugiej stronie rzeki to nie chcesz biegać/pływać po kilkadziesiąt metrów by ustawić lampę z 1/4 na 1/16 mocy itp…

Założenie:

  • System musi być jak najmniejszy, jak najlżejszy, jak najmniej skomplikowany ale o dużym zasięgu działania.
  • Musi zapewniać dobrą ergonomię pracy czyli nie może być gmerania po nieczytelnych menu w aparatach itp… 
  • Powinien być niezależny od producenta aparatu. Łatwo nie będzie powiecie… słusznie ale…

Co zawiera zestaw do sterowania radiowego lamp błyskowych?

Do niedawna był to zestaw polegający na nadajniku wsuniętym w miejsce lampy błyskowej w aparacie oraz odbiornikach uruchamiających lampy znajdujących się przy lampach. Jeżeli wszystko było dedykowane to można było z aparatu sterować np. mocą lamp. Jedna wada takiego systemu jest oczywista co łatwo sobie uzmysłowić na najprostszym 3 lampowym zestawie.

– nadajnik + 2 baterie AA
– odbiorniki 3 szt + 6 szt. baterii AA
– 3 lampy błyskowe + 12 baterii AA (standard)

razem: 7 elementów i 20 baterii AA

Teraz zestaw na rok 2016, który opiszę niżej:

– nadajnik + 2 baterie AA
– 3 lampy błyskowe + 12 baterii AA (standard)

razem 4 elementy i 14 baterii – Lepiej? DUŻO LEPIEJ!

Lampy błyskowe YONGNUO YN-560 IV oraz sterownik YN-560 TX

Teraz czas na zestaw na rok 2016. Składa się on ze sterownika radiowego oraz lamp błyskowych, które mają wbudowane w sobie sterowanie radiowe. Więcej… każda lampa może być radiowym sterownikiem i sterować innymi lampami (w razie awarii sterownika TX używasz jednej z lamp – GENIALNE)!

Różnica między YONGNUO YN-560 TX, a YONGNUO YN-560 IV jest taka, że TX pozwala na sterowanie aż 6 (sześcioma!) grupami niezależnych lamp, a lampa YN-560 IV tylko trzema no i mniej wygodnie porusza się po menu w lampie…

Jest to niezwykły zestaw gdzie parametry radia i lamp są naprawdę na najwyższym poziomie. To już nie są marne kopie systemowych lamp, ale to raczej Nikon czy Canon mają powód do zazdrości i zastanowienia się, czy może nie wziąć się lepiej do roboty bo zostają za peletonem… Z czym taki zestaw działa? Z Sony (bo sam przetestowałem), a internetowe wieści mówią o działaniu praktycznie ze wszystkimi lustrzankami Canona oraz Panasonic GH4, Olympus EM1 i zapewne im podobnymi.

Czas na podstawowe dane techniczne:

Sterownik YONGNUO YN-560 TX

Częstotliwość: 2.4 Ghz
Ilość grup lamp: 6
Ilość kanałów radiowych: 16 (tylu fotografów może używać takiego zestawu w tym samym pomieszczeniu/okolicy)
Sterowanie mocą lamp: od 1 do 1/128 co 1/3
Sterowanie zoomem lamp: TAK
Wspomaganie nastawiania ostrości: TAK
Zasilanie: AA 2 szt.
Zasięg: minimum 100 metrów

Sterownik Youngnuo YN560-TX
Sterownik Youngnuo YN-560 TX

Lampa błyskowa YONGNUO YN-560 IV

Jest to tzw. lampa uniwersalna bez TTL (i dobrze!) do nastaw manualnych.

Liczba przewodnia: 58
Zoom: 24-105mm
Dzielenie błysku: od 1/1 do 1/128 co 1/3
Gniazdo PC synchro: TAK
Gniazdo podłączania battery packa: TAK
Stopka: metalowa
Wyświetlacz: podświetlany LED ze wszystkimi parametrami
Zasilanie: 4 szt AA
Wbudowany kontroler radiowy (2.4 Ghz):
* tryb master – sterowanie trzema grupami lamp w pełnym zakresie (siła, zoom, itp,…)
* tryb slave – możliwość bezpośredniego sterowania nadajnikami: YN-560 TX, RF-603, RF-602
Fotocela: wbudowana do synchro na S1 lub S2 (z przedbłyskiem) czuła również do używania na zewnątrz
Dźwięk: TAK (możliwość wyłączenia)

Inne:

– przycisk ON/OFF zabezpieczony przed przypadkowym użyciem – działa po 2 sek. przytrzymania
– dobrze oprogramowana funkcja oszczędzania energii
– zabezpieczenie przeciw przegrzaniu

Lampa błyskowa YONGNUO YN560 IV
Lampa błyskowa YONGNUO YN-560 IV – bursztynowe podświetlenie wyświetlaczy

 

W praktyce

Podłączenie i konfiguracja bardzo intuicyjne. W sumie obyło się bez instrukcji. Może tylko zablokowanie trybu sleep musiałem sprawdzić ponieważ lampa ma tę funkcję znakomicie
oprogramowaną (wiele opcji) i trzeba było sprawdzić co, które liczby znaczą. Można ustawić kiedy lampa wejdzie w sleep mode ale też kiedy się całkiem wyłączy. Jest szybki dostęp do funkcji oszczędzania energii przez włącz/wyłącz (nie trzeba przedzierać się przez wszystkie układy minutowe by włączyć lub wyłączyć funkcję).

Ergonomia sterownika jest genialna! Nie poskąpiono klawiszy więc to co się robi najczęściej czyli wybór lampy (grupa) to oddzielny klawisz i ustawienia mocy to kursory. Wyłączenie/włączenie lampy (grupy) też banalne jednym klawiszem. Zoom też ma swój klawisz i po aktywowaniu widzimy jak są ustawione lampy w grupach i kursorami zmieniamy im zoom. BAJKA!

YONGNUO YN560 IV i YN560-TX - sterowanie mocą
YONGNUO YN-560 IV i YN-560 TX – sterowanie mocą

Nie będę się rozpisywał by powstał manual ponieważ ci co wiedzą o co chodzi to już wiedzą co chcieliby wiedzieć. Inni, którzy chcą dopiero rozpocząć przygodę ze strobingiem mogą być spokojni, że nie będę motał się w technicznych niuansach ale zwrócić chcę waszą uwagę na… ergonomię! Wiem, że się czepiłem tego jak pijany płota, ale często wolałem pójść do lampy i zmienić parametry niż dziubać po menu aparatu. Aparat jest do fotografowania, a sterownik do sterowania lampami! Ponadto zabezpieczamy się przez zmianami w oprogramowaniu aparatu by po kolejnej aktualizacji nie zdziwić się, że lampy przestały działać (niestety w dzisiejszych czasach należy się z czymś takim liczyć).

YONGNUO YN560 IV i YN560-TX - sterowanie zoomem
YONGNUO YN-560 IV i YN-560 TX – sterowanie zoomem

Mając aparat na statywie lub kicając z nim dookoła modelki wyginającej się w dojrzewającym zbożu  możecie mieć dzięki takiemu systemowi pełną kontrolę nad sześcioma grupami lamp.
Normalny człowiek w zwykłych zastosowaniach wykorzysta pewnie max 4 lampy ale… Macie fantazję by skorzystać z 24 lamp w 6 grupach… wasza wola… sky is the limit!

To jest też piękne, że można w ten sposób w fotografii outdoorowej dojść do studia w… grocie, lesie, na plaży,… wszędzie tam, gdzie nie ma czasu na długie ustawienia i medytacje. Mamy 10 minut i mamy zrobić znakomite zdjęcia! Do tego wykorzystamy ile chcecie lamp i z jakimi chcecie modyfikatorami. To wszystko w niewielkiej torbie mającej potencjał świetlny absolutnie  niezwykły… Rozmarzyłem się… ale ja lubię światło i jego wykorzystywanie w różny sposób. Najważniejszy dla mnie jest ten NIEZALEŻNY sterownik z genialną ergonomią!

Druga niezwykle ważna zaleta takiego systemu to działanie z dowolnym systemem… Wykorzystuję taki zestaw np. do fotografowania zabytków i robię to bezlusterkowcami SONY. Jeżeli dostanę zlecenie np. na fotografowanie średnim formatem innego producenta to… ten zestaw też działa! Działa znakomicie i o to właśnie chodzi – coś uniwersalnego – Canon, Nikon, Pentax,… who cares! Nie musisz się uczyć czegoś nowego, masz stale ten sam zestaw!

Youngnuo YN560 IV - sterowanie innymi lampami
Youngnuo YN-560 IV – sterowanie innymi lampami

I to właśnie jego wielka zaleta, a może i największa. Ktoś może powiedzieć, że jest np. system Canona 600EX-RT, no jest, tylko po co mi TTL, który co i rusz robi to co on, a nie ja chcę??? Można zasklepić się w jednym systemie ale więszość ŚWIADOMIE fotografujących pierwsze co robi to wyłącza TTL czy inny automat, bo chcą mieć pełną kontrolę, a nie liczyć, że a nuż się trafi systemowi coś dobrze oświetlić.

No więc wracamy do naszego systemu. A może cena wysoka? Może systemowe tańsze? Niestety dla systemowych… jest tanio! Za jedną lampę systemową z górnej półki odpowiadającej ww można mieć sterownik radiowy i jeszcze 3  lampy!!!

Ocena:

Generalnie ocena w skali od 1 do 5 to 5+… WYBITNA! To naprawdę działa i co śmieszniejsze działa „z czym popadnie”… Co podłączysz to efekt jest ŁAŁ! O to właśnie chodzi! Kiedy wreszcie doczekamy się na większości tego typu akcesoriów przełącznika Canon/Fuji/Nikon/Olympus/Sony/… W sumie to proste i myślę, że pierwszy, który do tego dojdzie wygra wszystko. Stopka z wieloma stykami? Żaden problem – pozostaje tylko oprogramowanie. Większa pamięć w lampie na oprogramowanie i mamy to co teraz jest w kilku lampach produkowanych dla różnych systemów w jednej… Można zrobić jedną lampę na przynajmniej na 4 systemy!

Reasumując:

Potrzebujesz super mobilnego zestawu o całkiem sporej mocy to podpowiadam Ci rozwiązanie. Nie zawiedziesz się!

(c) Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

Share