SONY A7III

Wreszcie doczekaliśmy się na nową odsłonę świetnej A7 – A7III. Trzecia odsłona nie jest tak rewolucyjna jak druga, ale przynosi jednak ogromne zmiany ustawiając ten aparat jako nr 1 do codziennego użytku w segmencie FF. No i jeszcze ta cena!

Sony A7III

 Matryca

Matryca pozostała 24MP, ale to zupełnie nowa konstrukcja CMOS BSI o rozpiętości tonalnej 15 stopni i natywnym ISO 100-51200 (poszerzone: 50-204800). Ponieważ to matryca BSI więc przy filmowaniu nie występuje pixel binning, a przy zdjęciach uzyskujemy większą szybkość oraz brak również efektu pixel binning przy szybko poruszających się obiektach.

System AF

Wszyscy zachwycili się autofokusem w A9 więc dlaczego go nie użyć w A7III? Jest! Dzięki Sony! Mamy 693 punkty ustawiania ostrości w oparciu o detekcję fazy i 425 na podstawie kontrastu. Fantastycznie działa AF sterowany okiem! To nie jest gadżet, to jest kolejne świetne narzędzie do codziennego korzystania.

Stabilizacja

Tradycyjna już 5-osiowa w korpusie. Sprawdzona konstrukcja więc działa znakomicie i pomaga przy korzystaniu z manualnych obiektywów bez stabilizacji.

Szybkostrzelność

Wielki postęp bo mamy w A7III zdjęcia do 10 klatek na sekundę przy mechanicznej lub elektronicznej migawce i używaniu AF. Aby zapełnić bufor fotografując w plikach RAW musimy zrobić serię 89 zdjęć!

Filmowanie

Jest 4K i to od razu jakie! Nie ma co prawda w 4K 60 klatek na sekundę ale jest HDR czyli filmowanie w trybie HLG (Hybrid Log-Gamma). Jest też „standard przemysłowy” czyli S-Log2 i S-Log3. Przepustowość do 100 Mbps. T formacie FullHD można filmować z częstotliwością 120 klatek na sekundę.

Inne nowości i usprawnienia

  • poprawiona ergonomia, dodany joystick do sterowania, body identyczne jak A7RIII
  • możliwość tworzenia 30 własnych menu w zależności od zastosowań aparatu
  • podczas zapisu dużej ilości zdjęć na kartę aparat nie jest „zamrożony”
  • nowa bateria NP-FZ100 pozwalająca na jednym ładowaniu zrobić 710 zdjęć!
  • łączność przez WiFi, NFC
  • możliwość ustawiania jakości wyświetlania podglądu nie tylko na wyświetlaczu, ale i wizjerze
  • port USB 3.1 typ C
  • nowe oprogramowanie „Imaging Edge” m.in. przyspieszające o 65% szybkość obróbki plików RAW
  • micro HDMI z wyjściem nieskompresowanego sygnału video!
  • dwa sloty na karty SD

Cena ok. 1998 USD w B&H. Aparat jest dostępny również u naszego dostawcy sprzętu fotograficznego: e-oko.pl

Patrząc na specyfikację i wykonanie Sony A7III jest jedno pewne. Mamy A7RIII za 1/3 ceny. Posiadanie wielkiej matrycy w 99% zastosowań to tylko strata czasu i miejsca na dyskach. 24MB przy perfekcyjnej jakości to wielkość idealna. Znakomite możliwości kręcenia filmów w 4K HDR, najlepszy autofokus… Brak słabych punktów. Ten aparat nie ma konkurencji i długo jej mieć nie będzie. W aptekach wokół siedzib Canona i Nikona zabrakło pewnie środków na uspokojenie. Szczególnie Canon po pokazaniu jak utylizować stare części w postaci EOSa 4000D może czuć się jak z epoki aparatu łupanego. 

Popatrzyłem na cenę flagowego modelu Olympusa OM-D E-M1 Mark II w B&H… 1700 USD. Jakim trzeba być desperatem by kupić za praktycznie identyczne pieniądze aparat z mikro matrycą? Przy takiej cenie za A7III z pełną klatką sens flagowców systemu micro 4/3… po prostu… nie ma sensu.

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

Filmowe prezentacje nowego aparatu

 


 

Share