SD Ultra High Speed Class 3 (U3)

Jakoś wyjątkowo się złożyło, że rozwój sprzętu video przez chwilę przynajmniej jest skorelowany z rozwojem nośników pamięci. Pamiętacie ten nowy format pamięci do zapisywania danych w high-end owych kamerach? Sony z Sandiskiem wymyślili SxS kiedy wydawało się, że kamer 4K nie da się używać z ręki w terenie ponieważ nie ma na czym zapisywać danych. Oczywiście karty były odpowiedniej pojemności tylko…. wolne!
Teraz SD Associacion ma powody do zadowolenia bo technologia przyspieszyła i oficjalnie utworzono kolejną klasę kart SD przeznaczoną do video 4K. Kamery rejestrujące 4K potrzebują minimum 240 Mbps szybkości stałego zapisu patrząc przez wymagany bitrate. A komputerowo patrząc na prędkość zapisu daje nam to minimum 30MB/sek. Oczywiście to minimum by karta spełniła wymogi bycia w klasie U3.
No ale co to da nam szaraczkom nie od video 4K ale zdjęć na 20MP? Przede wszystkim jeżeli będzie zgrywać taką kartę na czytniku USB 3.0 to będzie to się działo błyskawicznie. No i zapis na kartę nie będzie barierą limitująca szybkość aparatu. To karta będzie czekać na dane!
A co do 4K… Czy wiecie, że w domu zobaczycie naprawdę różnicę między dobrym FHD, a 4K dopiero przy telewizorze powyżej 50 cali? Oczywiście ten telewizor musi wyświetlać obraz 4K. Oczywiście to stan na tu i teraz. Może za 3 lata 4K stanie się popularny dla wymagających użytkowników?

Share