Refurbished – bać się czy nie?

Niekiedy możecie zobaczyć super oferty na sprzęt – cena obłędna! No i nagle doczytujecie się że dany obiektyw, aparat, dysk jest: Refurbished… I tu nagle poczucie krzywdy…. Ktoś mi zabrał lizaka! Czy aby na pewno to właściwe uczucie? Nie zawsze i niekoniecznie!

Zacznijmy może od tego, że planujecie wyprawę życia i macie chęć przywieźć wspaniałe zdjęcia. Chcecie kupić nowy sprzęt bo stary już jest trochę passe… Oczywiście nie macie tyle czasu ile trzeba więc sprzęt kupujecie 3 dni przed wyjazdem i… po tygodniu np. obiektyw nie działa. Pech? Trochę tak, ale też normalna kolej rzeczy. Z elektroniką jest tak, że trzeba ją na samym porządku solidnie poużywać. Kupiliście telewizor – niech się grzeje 24h/doba – chociaż tylko koty oglądają Myszkę Miki.

Podobnie jest ze sprzętem fotograficznym…. WSZYSTKO MOŻE SIĘ ZEPSUĆ! Najczęściej psuje się na początku używania oraz…. tuż po zakończeniu okresu gwarancyjnego! Będąc obłożonym elektroniką sam się o tym wielokrotnie przekonałem! Należy ze stoicyzmem przyjąć, że to tak działa! No ale co ma do tego wcześniej wspomniane: Refurbished? I co to jest?

Krótko mówiąc są to produkty, które z różnych względów wróciły do producenta. Zostały poprawione, przetestowane i skierowane ponownie do sprzedaży. I tu jest sedno sprawy! Śmiem twierdzić, że te produkty SĄ LEPIEJ PRZETESTOWANE I BARDZIEJ NIEZAWODNE niż nówki „nie śmigane”!

No to dlaczego są tańsze? No bo były u producenta w naprawie! Ktoś miał pecha lub dystrybucja coś odkryła. Tak czy inaczej produkt został po raz drugi skierowany do handlu więc nie może być sprzedawany jako 100% nowy. Może ma jakąś ryskę na obudowie, widać, że ktoś go rozpakował. Ale jego użytkowe właściwości są w pełnym porządku!

Oczywiście należy pamiętać o nieuczciwych sprzedawcach (Allegro, małe sklepiki,…), którzy kupują u dystrybutorów produkty refurbished i sprzedają po normalnej cenie. Takich trzeba tępić i omijać szerokim łukiem. Jest to zwykłe oszustwo!

Przykłady:

Zamiast 1300 USD tylko 590 USD (zaokrąglając)!
Zamiast 1300 USD tylko 590 USD (zaokrąglając)!

Pamiętajcie, że u dobrych sprzedawców po sprawdzeniu aparatu możecie go zwrócić gdyby coś było nie tak!

Tu można zaoszczędzić 200 USD!
Tu można zaoszczędzić 200 USD!
Tu oszczędzisz 250 USD...
Tu oszczędzisz 250 USD… Zaglądają tu 2 osoby/godz.
Można dowiedzieć się jakie są dokładne warunki gwarancji i co robiono z obiektywem.
Można dowiedzieć się jakie są dokładne warunki gwarancji i co robiono z obiektywem.

Na aparatach można zyskać nawet 1000 USD! Niestety mało jest takich okazji w Polsce może to też dlatego, że ryneczek płytki, sprzętu mało. Ale jak ktoś ma okazję robić zakupy na Amazon…

 (c) Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


(c) TravelPhoto.pl

Share