QUDOS – lampa LED do GoPro ale nie tylko…

Lampa LED Qudos firmy Knog to takie akcesorium, że… można się zakochać od pierwszego wejrzenia! Za design i solidność wykonania 10 na 10 punktów. Za działanie również! Za pomysł… mistrzostwo świata. Kiedy wziąłem to miniaturowe cacuszko do ręki nie mogłem się nadziwić, że działa tak jak widziałem na filmach w sieci. Jest to też wypełnienie luki jaka jest w akcesoriach do GoPro – o światłach do tych kamer praktycznie nic nie słyszymy ponieważ… ich nie ma.

Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro
Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro

Knog Qudos to lampa przede wszystkim dostosowana do kamer GoPro (Action Light – ale nie tylko). Ma m.in. takie same parametry jak fabryczna obudowa i mocowanie GoPro. Te parametry to wodoodporność do głębokości 40 metrów (!), mocowanie typu GoPro wycięte w bloku aluminium jakim jest obudowa czyli solidne mocowanie i żadnych dodatkowych przejściówek. Lampa może być wykorzystywana również na powierzchni np. w fotografii macro lub również przy GoPro do rozświetlania twarzy, ciemnych scen itp.

Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro - widok z tyłu
Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro – widok z tyłu

Parametry jak na tę wielkość lampa ma znakomite:

światło : 70 –  400 lumens, trzy diody CREE.
Światło stałe, nie wpływa na video!
tryby świecenia: 6 trybów z różną siłą światła i kątami rozsyłu!
wymiary: 31 x 70 x 40mm.
waga : 150g
bateria: 3-7V 1000mAh 3.7Wh.
Bateria ma port USB do ładowania, baterie wymienne!

Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro - jest mini!
Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro – jest mini!

Zaskakujące jest bogactwo trybów świecenia lampy. Bardzo ważne jest też to, że WSZYSTKIE tryby są bardzo czytelnie sygnalizowane. Mamy trzy różne sposoby rozsyłu światła i każdy ma dwie siły świecenia. Przy dokładniejszym przyjrzeniu się diodom widać, że np. jedna z nich jest przykryta inną soczewką (dyfuzor czyli rozpraszacz). O tym jaki jest tryb włączony informują trzy dwukolorowe diody z tyłu lampy. Kolor niebieski to świecenie na pełną moc w danym trybie, zielony to mniejsza siła światła. Czwarta, czerwona, dioda sygnalizuje nam wyczerpywanie się baterii. Czasy działania lampy oczywiście zależą od wybranego trybu od ok. 1 godziny do ponad 4.

Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro - tryby pracy.
Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro – tryby pracy.

Możliwości wykorzystania tej lampy są praktycznie nieograniczone. W zwykłej turystyce filmowanie pod/za wodospadem, rozświetlanie twarzy itd… itp… Nurkując mamy wreszcie genialne światło do wszystkich bliskich planów. Każdy kto chociaż raz robił zdjęcia lub film pod wodą wie, że typowe nurkowe światła świecą bardzo skupionym promieniem  i mamy często wypalony do bieli punkt centralny z ciemnością dookoła. Przy lampie Qudos i aż 6 trybach świecenia wszelkie zastosowania podwodne są możliwe od zdjęć macro poczynając. Oczywiście sugeruję nie używać lampy tak jak pokazuje to Knog (obok GoPro na wspólnej szynie) ale na elastycznym ramieniu, dalej i z boku obiektywu. Bardzo ważna jest też masa tej lampy – tylko 150 gramów!

Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro.
Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro.

Przy używaniu lampy z bezlusterkowcami lub lustrzankami możemy ją wykorzystać jako oświetlenie stałe (do czego sobie tylko wymarzymy) nawet trzymając ją w ręku. Przyda się również w makrofotografii bo siła światła w porównaniu do zwykłych LEDówek pierścieniowych znacznie większa i nie oświetlamy obiektu wyłącznie na wprost.

Przed zakupem sporo się czytałem i oglądałem relacji o lampie w internecie i trzeba przyznać, że w połączeniu z naszym doświadczeniem lampa wydała się absolutnie godna uwagi. Kiedy namacalnie mogłem się przekonać jak jest zrobiona to… naprawdę jestem zachwycony!

Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro - w opakowaniu.
Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro – w opakowaniu.

W opakowaniu:

– lampa Qudos
– stopka/sanki do aparatów DSLR z gwintem do statywu i możliwością wsunięcia zamiast lampy błyskowej
– szyna mocowania GoPro z lampą Qudos
– akumulator
– kabel USB do ładowania

Battery Pack zawiera:

– akumulator
– kabel USB do ładowania

W obu przypadkach nie ma zasilacza sieciowego czy innego. Akumulator Qudos jest zintegrowany z ładowarką czyli ma w sobie gniazdo microUSB.

Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro - battery pack.
Knog Qudos podwodna lampa LED do kamer GoPro – battery pack.

Już się nie mogę doczekać pierwszych nurkowań z nową lampą! Oczywiście przygotujemy podwodny test! Co ciekawe nie trzeba już sprowadzać tych lamp z drugiego końca świata. Jeżeli chcesz kupić Knog Qudos polecamy polski sklep rbl24.pl – tam też bardzo ciekawa oferta GoPro i akcesoriów.

(c) Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

Share