Obiektyw dla podróżnika…

Tamron 18-400mm f/3.5-6.3 Di II VC HLD (Canon, Nikon)

Kiedyś widząc taki zakres zooma lub nawet mniejszy odradzałbym rozważanie posiadania takiego obiektywu. Na początku i końcu ogniskowych byłby po prostu obraz nieakceptowalny!

Jednak czasy się zmieniają i technologie również. Tamron stwierdził, że trzeba trafić do szerokiego jeszcze rynku posiadaczy lustrzanek z matrycą APS-C, którzy używają aparatów głównie w podróżach bliższych lub dalszych. Jednocześnie nie chcą oni inwestować w sprzęt fotograficzny ograniczając się najczęściej do „spacer zooma”.

Oczywiście przy „spacer zoomie” jest zawsze problem braku pewnego zakresu ogniskowych. Najbardziej brakuje tele ale i szeroki kąt też by się przydał… Widząc bardzo dobre oceny tego obiektywu z ciekawości popatrzyłem na sample i trzeba przyznać jestem pod wrażeniem. To naprawdę jest świetny obiektyw, a już na pewno dla podróżnika. Nawet na 400 mm zdjęcia są ostre, kultura pracy obiektywu bardzo dobra no i ma stabilizację optyczną i przełącznik autofokusa co przy kłopocie z AF automatycznym (aparaty dla których obiektyw powstał to nie mistrzowie poprawności AF) daje możliwość ostrzenia ręcznego co ważne jest szczególnie na najdłuższej ogniskowej.

Tytułowe 18-400 mm to dla APS-C to 28.8-640mm co jest bardzo dobrym wynikiem. Szkoda, że nie wychodzi 24mm no ale lepiej mieeć dobre 28 mm niż kiepskie 24 i być może wtedy gorsze te 28. Z ciekawych funkcji jakie znajdziemy w tym obiektywie to kołowa 7-listkowa przesłona i uszczelnienie od kurzu i wilgoci oraz blokada zoomu.

Cena w B&H 649 USD w Polsce w listopadzie 2017 kosztuje 2999 zł lub trochę mniej.

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl


 

Share