Nowe karty SD od SONY!

6 stycznia 2016 roku Sony ogłosiło w komunikacie prasowym wypuszczenie na rynek nowych kart XQD i SD. Jeżeli system XQD to dla 99% użytkowników czysta egzotyka to karty SD już jak najbardziej są produktem na który warto zwrócić uwagę.

Wszystkim, którzy pytają mnie o sprzęt fotograficzny odpowiadam, że są rzeczy, na których NIE MOŻNA OSZCZĘDZAĆ! Kupowanie do przyzwoitego aparatu i obiektywu filtra polaryzacyjnego za 35 zł bo sprzedawca nie widzi różnicy to taka sama zbrodnia jaką zrobiłby podróżnik-fotograf podróżujący po całym świecie kupując najtańszą kartę SD. To proszenie się o kłopoty.

Więcej w oddzielnym poście, do którego link na końcu. Dziś natomiast zapowiedź Sony łączy odporność kart SD na warunki klimatyczne ale w połączeniu z przełamaniem kolejnej bariery szybkości. Do mas (czyli ludzka cena!) ma trafić prędkość zapisu na poziomie 100MB/s!

Sony_card-700x352

A po co?

Ano po to by wykorzystać wszystkie możliwości współczesnych aparatów i tych co będą na półkach sklepowych w 2016 roku, ale i tych które już są na rynku. Pamiętajcie, że te magiczne {W:} to szybkość zapisu danych na kartę. To ostatni etap i to on często blokuje aparat. Blokuje szczególnie wtedy, gdy chcecie nagrać dobre video lub zrobić serię szybkich zdjęć.

Oczywiście należy pamiętać, że w starszych aparatach nie włożymy karty 128G i niekiedy prędkość zapisu na karcie aparat nie wykorzysta bo jego kontroler zapisze najwyżej  30MB/s a nie 100! Ale już wiele aparatów żąda zapisu na gwarantowanym poziomie 50MB/s.

Aparaty to nie koniec świata. Na jego końcu są… kamery. Te, które za chwilę masowo zobaczycie w sklepach mieć będą magiczny napis „4K„, a to oznacza dramatyczne zwiększenie zapotrzebowania na szybkość zapisu na karcie. Znając już dbałość producentów o ich dobre imię – byście nie wieszali na nich psów za jakość filmu – jak włożycie do kamery kartę klasy 10 nawet bez U1 to… kamera się na Was wypnie i w komunikacie dowiecie się, że pracować nie będzie…  z taką kartą…

Nasze aparaty żądają kart minimum 64G U1 jeżeli chcemy kręcić dobrej jakości video FHD. I jeszcze jedno! Jedziecie do Egiptu lub na Grenlandię to musicie popatrzeć na specyfikację techniczną kart. TYLKO KARTY Z SEGMENTU PRO NADAJĄ SIĘ DLA FOTOGRAFÓW-PODRÓŻNIKÓW!!! Jeżeli nie chcecie odkryć, że zdjęcia „niby” zapisane zniknęły z karty to sprawdźcie np. w jakim zakresie temperatur dana karta działa!

O kartach pamięci do aparatów przeczytać możecie w FOTOPORADACH – TUTAJ!


(c) Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

 

Share