Nowa podwodna lampa błyskowa Sea&Sea YS-D2

Bardzo ciekawą lampę do fotografii podwodnej zaprezentowała firma Sea&Sea – model YS-D2.
Co ją wyróżnia?

Mała z bardzo dobrze rozwiązaną ergonomią obsługi co przy nurkowaniu ma pierwszorzędne znaczenie. Widać, że tym razem projektowano lampę razem z kimś kto miał pewnie okazję nie jeden raz męczyć się z mało ergonomicznymi produktami. Popatrzmy najpierw jak lampa wygląda:

Sea&Sea YS-D2
Sea&Sea YS-D2

I trochę informacji technicznych:

Siła błysku GN (ISO 100/m):  32  lub 24 (Diffuser 100 stopni) lub 20 (Diffuser 120 stopni)

Lampa ma rozpraszacze co znakomicie się sprawdzi w macro, itp…
Kąty emisji światła: 80°x80° (bez dyfuzora), 100°x100°(Diffuser 100), 120° x 120° (Diffuser 120)

Zasilanie : 4xAA A: 6V Ni-MH: 4.8V – żadnych dedykowanych beterii!!!
Liczba błysków przy stosowaniu akum. Ni-MH: 200
Czas ładowania : 1.5 sec.
Głębokość: 100m / 330ft
Wymiary: 89x133x116mm
Kontrola błysku: DS-TTL II, Slave TTL,  manual GN: 1 / 1.4 / 2 / 2.8 /4 / 5.6 /8 / 11 / 16 / 22 / 32 (11 steps)
Synchronizacja: 5-pin Sync cord/N, Fiber-Optic Cable
Wbudowana lampa LED o 2 stopniach jasności.

Jak widać zwykłe baterie i niezłe parametry oraz wbudowana lampa LED już mogą zaciekawić, ale dalej jest jeszcze ciekawiej! Wspomniałem o ergonomii i proszę:

Sea&Sea YS-D2 podświetlenie w zależności od trybu pracy
Sea&Sea YS-D2 podświetlenie w zależności od trybu pracy

Te miany koloru są genialne i mieliśmy właśnie je wypróbować w opisywanej wcześniej lampce Qudos do GoPro. Pod wodą jest mało czasu na czytanie cyferek, odlądanie pokręteł, itd… a okazji do przestawienia ustawień sporo. Więc te zmiany kolorów są genialne! Nie mówią już o nocnych nurkowaniach! Od razu wiadomo czy mamy tryb TTL, czy jeden z manualnych.

Sea&Sea YS-D2 - dyfuzory
Sea&Sea YS-D2 – dyfuzory

Dyfuzor to rzecz bezcenna przy fotografowaniu podwodnego życia (tego w mniejszej skali) i tu Sea&Sea bardzo pozytywnie zaskakuje – mamy aż dwa dyfuzory rozszerzające kąt światła na 100 lub 120 stopni. Na powyższym zdjęciu widać z lewej lampę bez dyfuzora. W środku żarnik lampy błyskowej, wyżej dioda LED, która pozwala na szybkie ustawianie ostrości i działa jako światło pilotujace. Czerwona kropka na dyfuzorze to dodatkowy filtr czerwony na światło pilotujące do fotografii zwierząt wrażliwych na światło białe. W momencie wyzwolenia błysku dioda LED gaśnie i zapala się automatycznie po 0.5 sekundy. Jak widać lampa jest naprawdę dobrze pomyślana.

Dodatkowo dwa rodzaje mocowań (może być od razu kula) oraz dwa rodzaje synchronizacji co daje kolejne plusy lampie za uniwersalność! Można powiedzieć, że Sea&Sea przecież miało podobne lampy błyskowe,… podobne… Ale ta jest efektem lat doświadczeń i pewnym przełomem. Technologia idzie do przodu i na życzenie fotografujących można było dodać wiele ciekawych fukcji ale też np. zmienić kształt pokręteł na bardziej ergonomiczne!

I jeszcze prezentacja lampy przez producenta:

Polecam! Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

Share