Mgła w Beskidzie Niskim

Mgła w Beskidzie Niskim

Nie ma złych warunków do fotografowania. Zawsze można poszukać tematów odpowiadających pogodzie. Mgła jest bardzo ciekawa bo z jednej strony pozwala na ukrycie tego, czego nie chcielibyśmy pokazać. Z drugiej strony pozwala uwydatnić, wyciągnąć na pierwszy plan to co normalnie jest trudne do zobaczenia o sfotografowaniu nie wspomnę.

Ło Jezu! Byle do wiosny!
Ło Jezu! Byle do wiosny!

Taką mglistą pogodę zastaliśmy w Beskidzie Niskim. Tu akurat mgła jest idealnym partnerem dla fotografującego. Te góry, gdzie doliny są najpiękniejsze okryte mgłą są jeszcze bardziej tajemnicze, bajkowe. Cerkiewki, kapliczki, cmentarze z I wojny fotografowane we mgle i to jeszcze kiedy ziemia pokryta jest śniegiem to cudowne klimaty. Nostalgiczne, smutne, ale i niekiedy radosne bo czyż kiedy następnego dnia zaświeci słońce nie docenimy go w dwójnasób?

Z takiej lekkiej zimy koniki się cieszą...
Z takiej lekkiej zimy koniki się cieszą…

Nie zmartwiliśmy się więc pogodą, która może u kogoś budziła niechęć i żal, że przecież jestem tu, a nie ma słoneczka u nas budziła zaciekawienie. Jak miejsca znane nam w słońcu, zieleni lub śniegu będą teraz wyglądać trochę wyprane z koloru w pełnej gradacji szarości! Gorzej? NIE! INACZEJ! I jeszcze jedno spostrzeżenie! Mgła daje ogromne możliwości kreowania zdjęcia przy użyciu własnego światła. W słoneczny dzień potrzebna jest lampa błyskowa z synchro w hispeed lub blenda. W taki mglisty dzień wystarczy oświetlacz LEDowy lub prosta lampa błyskowa i czas np. 1/125 s.

Niezwykle wzruszającym tematem są w BN cmentarze z łemkowskimi nagrobkamiq
Niezwykle wzruszającym tematem są w BN cmentarze z łemkowskimi nagrobkami

W Domu na Łąkach w Beskidzie Niskim odpoczywamy. Tu nic fotograficznie nie musimy. Jednak taka pogoda, która nie zdarza się często nawet nas zmotywowała do objechania kilku znanych miejsc w najbliższej okolicy. (OK! Mnie (Krzysztof) zmotywowała, Ania stwierdziła, że jak zamknie oczy to jest sobie w stanie wyobrazić te miejsca we mgle, a zdjęć robić nie musi…).

Odwilż odkrywa co śnieg i wiatr chciały ukryć...
Odwilż odkrywa co śnieg i wiatr chciały ukryć…
Mrozu dużego nie ma, wilgoć się panoszy, gont zielenieje...
Mrozu dużego nie ma, wilgoć się panoszy, gont zielenieje…
Jeden z żeliwnych nagrobków rdza poczerwieniła....
Jeden z żeliwnych nagrobków rdza poczerwieniła….
Porcelanki na łemkowskim cmentarzu - może to jest największa wartość fotografii. Zatrzymać w czasie obraz ludzi o których często nie wiemy nic poza tym, że tworzyli historię tej ziemi...
Porcelanki na łemkowskim cmentarzu – może to jest największa wartość fotografii. Zatrzymać w czasie obraz ludzi o których często nie wiemy nic poza tym, że tworzyli historię tej ziemi…
Te drzewa zauważyłem dzięki mgle. Przy ładnej pogodzie wtapiają się w krajobraz.
Te drzewa zauważyłem dzięki mgle. Przy ładnej pogodzie wtapiają się w krajobraz.
Cerkiewki we mgle w większości wyglądają niestety źle. Albo mgła musiała by być gęsta jak mleko, albo cerkiew musiała by być widoczna na tle gór gdzie mgła pełzałaby między drzewami....
Cerkiewki we mgle w większości wyglądają niestety źle. Albo mgła musiała by być gęsta jak mleko, albo cerkiew musiała by być widoczna na tle gór gdzie mgła pełzałaby między drzewami….

I to na tyle mgłowych peregrynacji… A może jeszcze jedno zdjęcie z nocnych manewrów… 🙂

Kapliczka w Izbach
Kapliczka w Izbach

Mgliście pozdrawiam z Beskidu Niskiego.

Krzysztof Kobus

 

Share