Lampa błyskowa Meike MK-320

Mały serial na TravelPhoto o lampach błyskowych ale ta, którą tu opiszę jest naprawdę warta uwagi.

Lampa błyskowa Meike MK-320 (do wszystkich systemów)

Najnowsza lampa błyskowa firmy Meike to jedna z niewielu lamp, które od razu pojawiły się dla większości systemów i nie chodzi tu o Canona, Nikona i Sony, ale też Sony Multiinterface, Fuji, Panasonic…

Flash Meike MK-320Flash Meike MK-320
Flash Meike MK-320

Lampa wygląda niepozornie. Mała, płaska, zasilana dwiema bateriami AA. Jest jednak bardzo ciekawa z punktu widzenia technicznego ponieważ jej elektronika wykorzystuje najbardziej zaawansowane systemy sterowania błyskiem poszczególnych producentów. Ma ruchomą głowicę co nie jest częste w takiej wielkości lampie. Możemy ją podnosić by oświetlać obiekty fotografowane z odbicia od sufitu. Jest to możliwe nie tylko z racji mechanicznej ale i całkiem sporej liczbie przewodniej: 32.

Meike MK-320 - Sony Multinterface
Meike MK-320 – Sony Multinterface

Ja mam lampę w wersji Sony Multiinterface i trzeba przyznać, że współpraca z aparatem w trybie TTL ADI jest bezproblemowa. Lampa działa bardzo szybko i sprawnie nie myląc się przy dobieraniu siły błysku. Ma oczywiście tryby manualne.

To co wyróżnia tę lampę to dodatkowe diody LED. Możemy je używać jako światło pilotujące do ustawiania ostrości i kąta oświetlenia. W momencie uruchomienia migawki LEDy gasną i po właściwym błysku zapalają się po ok. 0.5 sekundy. Oczywiście diody te można wykorzystywać jako oświetlacz LED trzymając lampę w ręku by oświetlić np. kwiatek lub przy kręceniu video. Są na tyle jasne, że również mogą rozświetlić twarz przy zdjęciach z bliska.

Meike MK-320 widok z tyłu
Meike MK-320 widok z tyłu

Lampa może być znakomitym uzupełnieniem dużej lampy systemowej. Kiedy nie potrzebujemy wielkiej siły światła, a bardziej docenimy małe wymiary to lampa ta będzie gościła na aparacie bardzo często.

Producenci przyzwyczaili nas do tego, że jak mała lampa to musi być okrojona ze wszystkiego co się da. Tu naprawdę nie zastosowano żadnych uproszczeń technicznych. Tryb HSS, metalowa stopka, wyświetlacz ciekłokrystaliczny, tryb slave i gniazdo USB do aktualizacji oprogramowania wewnętrznego.

Dane techniczne:

Liczba przewodnia GN32

Tryb HSS do 1/8000 s

Tryb slave

Dwa tryby manualne

Stroboskob

Metalowa stopka

Wyposażenie dodatkowe:

W komplecie otrzymujemy dyfuzor typu stofen, pokrowiec, podstawkę.

Ceny:

W Polsce do Fuji za 399 zł, na Ebay (m.in. towar w pod Londynem – brak cła itd…): 60 funtów lub 80USD z Chin, Hong Kongu.

Polecam! Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

Share