„Kowalski” z lustrzanką? To już jest początek końca…

Zaczynają do opinii publicznej przedostawać się ciekawe statystyki.
Wynika z nich jednoznacznie, że widok przeciętnego „Kowalskiego” z lustrzanką  będzie wkrótce przeszłością. Lustrzanki pozostaną w sferze zastosowań specjalnych ale cała masa sprzętu „entry level” czyli prostych i tanich aparatów z kilogramami kitowych obiektywów  zakończy swój jeszcze nie rozpoczęty żywot.  Niszczarki już się cieszą na mielenie projektów jakie były poczynione na najbliższe lata… Wszystkie czołowe firmy  fotograficzne jak Canon, Nikon, Sony notują dramatyczne spadki sprzedaży właśnie lustrzanek. Lawina ruszyła i już jej nie da się zatrzymać!

Wszystkiemu winni… klienci i… postęp techniczny!
Jak pisałem artykuł o aparacie dla podróżnika to się kilka osób pukało się w głowę i kupowało kolejny model lustrzanki. Teraz budzą się z ręką w nocniku bo to co polecałem czyli wybrane bezlusterkowce zostawiły tanie lustrzanki daleko w tyle i to zarówno pod względem jakości zdjęć, filmów jak i dodatkowych możliwości aparatu o wadze i objętości nie wspomnę. A klient myśli – chcę mieć dobry aparat to po co mam targać kilogramy złomu w formie lustrzanki kiedy mogę mieć bezlusterkowca i tę samą jakość? A jak nie jestem entuzjastą fotografii ale lubię mieć pamiątkowe zdjęcia to telefon obecnie zapewnia taką jakość zdjęć i filmów, że nie trzeba nic więcej.

Co więc przed nami?
Smartfony –  to one będą aparatem dla „Kowalskiego”. Aparatem, który mamy zawsze przy sobie i który zapewni dobrą jakość pamiątkowych zdjęć. I nie jest to ważne, czy są to wakacje w Egipcie, czy rodzinny obiad.
Bezlusterkowce – dla entuzjastów fotografii. Jakość wielu z tych aparatów będzie lub już jest rewelacyjna. Nawet nie ma jak porównywać z lustrzanką z kitowym obiektywem. Również zapewniają świetną jakość kręconych filmów z obsługą filmowania prawie jak w kamerze. No a wymienne obiektywy pozwalają na uzyskiwanie znakomitych efektów, niedostępnych dla amatorskich kamer nawet świetnej jakości.
Lustrzanki – pozostaną ale… Na coś producenci będą musieli się zdecydować. Jestem pewien na 100%, że będą to aparaty dla profesjonalistów. Kombajny do zadań specjalnych gdzie może nawet samo wykonywanie zdjęć będzie mniej ważne niż filmowanie.  Ile jest artykułów zachwycających się zdjęciami z Canona 5D mk III? Mało… A jakością i sposobami kręcenia tym aparatem filmów? Cała masa!

Tak więc czekają nas ciekawe czasy przełomu w fotografii być może na miarę wejścia fotografii cyfrowej.

Share