Idealny obiektyw w podróży: Sony FE 24-240mm

Sony ma talent do wymyślania produktów, które niekiedy podcinają skrzydła nie tyle konkurencji co niezależnym producentom. Wypuszczając „trójcę” zoomów 16-35, 24-70, 70-200mm odebrali rynek i ochotę (przez pewien czas) na produkcję obiektywów FE np. Sigmie. Teraz, kiedy się już podstawy podziału rynku w obiektywach FE wyjaśniły doczekamy się obiektywów serii ART Sigmy. Ale wcześniej do tej „trójcy” dołącza czwarty obiektyw Sony standardu FE i śmiem twierdzić, że będzie to najczęściej używany obiektyw przez tych, którzy nie gonią za jakością idealną ale chcą mieć dobry obiektyw o szerokim zakresie zoomowania!

Sony FE 24-240mm już jest!
Sony FE 24-240 mm już jest!

Zakres 24 – 240 mm przy tak kompaktowych wymiarach to naprawdę wielki sukces. No i optycznie też nie jest źle. Podróżnik z aparatem wystarczy, że będzie miał ten obiektyw i stałkę 28mm z konwerterem wide i to właściwie wszystko co mu potrzeba. Należy pamiętać, że w Alfach serii 7 można manualnie zmienić informację o obiektywie ustawiając go tak, jakby był przeznaczony dla matryc nie FF ale APS-C i wtedy mamy obiektyw: 36 – 360mm co już nawet na safari jest bardzo ciekawą propozycją! Poza zakresem zooma obiektyw w podróży się sprawdzi np. dlatego, że ma dodatkowe uszczelnienia przeciw kurzowi i wilgoci. Oczywiście takie rzeczy jak stabilizacja, czy kołowa przysłona dająca piękne rozmycie. Generalnie lepszy jest na tele niż na szerokim kącie więc tu lepiej mieć wspomnianą stałkę czy też zoom FE 16-35 mm.

Jeszcze niedawno Sony się asekurował, że jeszcze pracują nad obiektywem, że nie chcą zapeszać aż tu nagle… Ta, da – jest! Rozpoczęła się sprzedaż i za chwilę będzie też w Europie!

Krzysztof Kobus – TravelPhoto.pl

Share